США оприлюднили план допомоги союзникам

США оприлюднили план допомоги союзникам: без ложки дьогтю не минулося, чого очікувати Україні – сюжет

Загальна сума незмінна – 95 мільярдів доларів, з них на підтримку України – понад 60

Спільного пакету не буде. Принаймні такий задум у спікера Палати представників США. Майк Джонсон таки оприлюднив план допомоги союзникам. У ньому: Україна та Ізраїль із Тайванем. Втім, без ложки дьогтю не минулося. Законопроєкти розділили на чотири частини. Ухвалюватиме їх палата теж окремо. Спікер нібито знайшов золоту середину. Втім, незадоволених пропозицією вистачає. Чому Майк Джонсон так затягував із планом та чому він з'явився саме зараз? А також, що очікувати Україні, – докладніше у сюжеті журналіста "5 каналу" Антона Кучеренка. 

Чекали та зрештою дочекалися. План безпекової підтримки союзників США розкрив спікер Палати представників. Власні пропозиції Майк Джонсон розробляв таємно. Подробиці приховував навіть від найближчих соратників. Будь-які інші пропозиції – рубав під самий корінь. Сенатський проєкт поховав майже самотужки.

"Ми винесемо на голосування Палати окремі пропозиції. Не будемо голосувати за комплексний пакет у тому вигляді, як зараз. Натомість голосуватимемо за кожен із цих пунктів окремо, у чотирьох різних частинах. Ми винесемо на окреме голосування допомогу Ізраїлю, допомогу Україні та допомогу для Індо-Тихоокеанського регіону. А також четвертий пункт, який передбачає інші пріоритети нацбезпеки. Зокрема, можливість позики та конфіскацію російських активів", – заявив він.

Чотири пакети – чотири окремих голосування. План Джонсона майже віддзеркалює сенатський проєкт. Загальна сума незмінна – 95 мільярдів доларів. З них на підтримку України – понад 60. Різниця лише в деталях та порядку ухвалення. Чому ж спікер тоді затягував із власним планом? І чому його оприлюднили саме зараз? Майк Джонсон манівцями та натяками, але дав відповідь на це запитання.

"У світі відбуваються події, за якими ми всі дуже уважно стежимо, і ми знаємо, що світ теж стежить за нами, за нашою реакцією. Є терористи, тирани і жахливі лідери. Такі, як путін, Сі Цзіньпін та іранське керівництво. І вони спостерігають за тим, чи стане Америка на захист своїх союзників та наших інтересів по всьому світу. І ми це зробимо", – пояснив спікер Палати представників.

Як не допомога від союзників, то несподіване сприяння від ворогів. Атака Ірану по Ізраїлю стала безпрецедентною – як за очікуваннями, так і за результатами. Половина іранської балістики не дісталася території Ізраїлю. Але навіть цього було достатньо для Вашингтона. І республіканці, і демократи – вимагали схвалити екстрену допомогу Ізраїлю. Тиск на спікера істотно зріс. Але Білий дім не поступався. Наполягав на комплексному пакеті разом з Україною та Тайванем. Довелося шукати консенсусу.

"Левова частка пакету допомоги буде спрямована на поповнення запасів Сполучених Штатів – приблизно 65%. Щоб допомогти Ізраїлю збивати іранські ракети і безпілотники, ми використали багато американських засобів. Тому нам потрібно поповнити наші власні запаси. Окрема допомога Ізраїлю, Україні та Тайваню – це те, що ми обговорювали. І я думаю, що саме в цьому напрямку ми й надалі рухатимемося", – розповів лідер більшості в Палаті представників США Стій Скейліс.

Думки щодо пропозиції спікера розділилися. Республіканців розлютило положення щодо міграційної безпеки. А радше – його відсутність. Спікер просто не включив його до власного плану. На гострі слова, зі свого боку, теж не скупився Білий дім. Критикував процедуру ухвалення. Окремі голосування там вважають недоцільними. І лише схиблені "трампістки" не підтримали ані тих, ані інших.

"Людей цікавлять дії. Вони втомилися від того, що республіканці виходять і дають всі ці обіцянки. Кажуть, як ми боремося за Америку, а потім витрачають їхні важко зароблені податки. До речі, вчора був податковий день, 15 квітня", – наголосила когресменка-республіканка Марджорі Тейлон. 

Марджорі Тейлор-Грін – вірне цуценя Дональда Трампа. Тривалий час тримала спікера Джонсона на гачку. Погрожувала йому відставкою, якщо він надасть бодай долар Україні. Рятувати третього за впливом посадовця у США – довелося самому Дональду Трампу. Тейлор-Грін вказали на місце й атаки на спікера вона припинила.

Коли ж очікувати допомогу від США Україні та чи буде вона взагалі? Процедура Джонсона відкриває купу сценаріїв. Законодавці можуть схвалити як всі законопроєкти, так і провалити деякі з них. І поки американці ведуть дискусії, українська боротьба триває. П'ять місяців без траншів зі США – не призвели до краху. Ситуація ускладнюється, але інакшого не варто чекати від Великої війни. Союзники не раз тягнули із терміновою допомогою. Тож єдине, що гарантоване є в України – це віра у власні сили, сказали військові.

Усі чотири закони почергово винесуть на розгляд Палати представників. Коли це станеться – невідомо. У законодавців – три доби на ознайомлення з планом. Проголосувати можуть навіть цієї п'ятниці – 19 квітня. 

Антон Кучеренко, "5 канал"

Читайте також сюжет:  чому допомога Ізраїлю надається швидше, ніж Україні.

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.