Придушення підприємницького духу: український бізнесмен розповів, до чого може призвести протистояння влади і бізнесу
Українці спостерігають тривожну тенденцію придушення підприємницького духу. Такий підхід влади, незалежно від того, навмисний він чи ні, викликає серйозні запитання щодо її довгострокових намірів. Таку думку висловив власник фармацевтичної компанії "Дарниця" Гліб Загорій.
"У часи криз найціннішими якостями є стійкість та інноваційність. Перша допомагає вистояти. Друга – знайти шлях до перемоги. В Україні більшість людей з такими якостями займається бізнесом. На жаль, ми спостерігаємо тривожну тенденцію: придушення підприємницького духу. Такий підхід влади, незалежно від того, навмисний він чи ні, викликає серйозні запитання щодо її довгострокових намірів", – пише Загорій.
"Ми багато чуємо про величезні майбутні іноземні інвестиції. Колись після війни. Але коли почалося повномасштабне вторгнення, з нашою країною були здебільшого саме українські підприємці та бізнесмени. Саме ці люди перенесли виробничі потужності, розгорнули додаткові виробничі лінії, створили нові робочі місця, надали та продовжують надавати фінансову підтримку збройним силам та органам влади різних рівнів. В той час, коли багато міжнародних корпорацій не тільки не стали поруч, а навіть не припинили підтримку економіки країни-агресора. Ця реальність підкреслює важливу істину: настав час покладатися на власні сили", – вважає бізнесмен.
На його думку, іноземні інвестиції є надзвичайно важливими, але не можуть розв'язати всі проблеми країни.
"Навіть більшості проблем вони не вирішать. В умовах високого ризику іноземний капітал відступає, скорочуючи інвестиції. Бо йому є куди. Українському бізнесу відступати нікуди. Тому він керується вірою у країну та ЗСУ, власні сили, відданістю справі й продовжує ризикувати та інвестувати в довгострокову перспективу. У довгострокову перспективу своєї країни", – каже Загорій.
За його словами, ця віра далі поширюється на суспільство через роботодавців. Це вони культивують у своїх командах цінності стійкості та патріотизму. А тому тиск на бізнес призведе не тільки до спротиву підприємців та бізнес-лідерів, а й знайде відгук у всіх громадян.
"Буду максимально відвертим. Я скептично ставлюся до післявоєнної відбудови винятково коштом майбутніх грантів від міжнародних партнерів. Справжнього сталого, успішного та довгострокового розвитку можна досягти лише шляхом розвитку культури підприємництва та ділової етики. Розвитком усвідомлення в суспільстві того, що саме наполеглива праця та власні інновації є запорукою успіху. А не участь в корупційних схемах. Створення атмосфери страху для бізнесу призводить до протилежного: спонукає до скорочення інвестицій та економії коштів. Демонструє людям, що краще не створювати, не будувати на перспективу, а брати тут і зараз. Те, до чого можеш дотягнутися", – переконаний бізнесмен.
"Я хотів би застерегти тих, хто приймає рішення, від імпульсивних, несправедливих та агресивних дій проти найбільш динамічного сегмента нашого суспільства – підприємців. Єдине, до чого це призведе – це поширення недовіри та ворожнечі серед людей. Тоді як нам потрібна єдність", – каже Загорій.
На його думку, силові структури та уряд повинні зрозуміти: бізнес і підприємці є невіддільною частиною економічної стійкості країни. Від них залежить, куди рухатиметься економіка. Чи існуватиме вона, а врешті – і вони самі.
Також бізнесмен вважає, що, насамкінець, розвиток культури підприємництва – не просто бізнес-імператив. Це має стати національним пріоритетом. Лише через створення сприятливого, справедливого середовища для бізнесу ми можемо забезпечити процвітання та зростання України. Якщо ж буде панувати недовіра, це сприятиме лише інтересам агресора.
"Поняття "угода під тиском" має бути зрозумілим не лише підприємцям та юристам, а й усім членам суспільства. Волонтери, журналісти, бізнес-спільнота – це вільні люди, які ніколи не погодяться на такі умови. Особливо, коли їх нав’язує влада. Влада може бути або джерелом довіри, або джерелом страху і несправедливості. Я все ще вірю, що ми далекі від того, щоб піддатися останньому", – резюмує Загорій.
Нагадаємо, 5.ua повідомляв, 19 січня Печерський районний суд міста Києва обрав запобіжний захід бізнесмену та директору інвестиційної компанії Concorde Capital Ігорю Мазепі. Відомо, що прокурор клопотав про заставу у 700 мільйонів гривень. Суд частково задовольнив клопотання прокуратури про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави в розмірі 349 мільйонів 700 тисяч гривень.
Також обрали запобіжні заходи для інших підозрюваних. Обох триматимуть під вартою із можливістю застави: першому – 20 мільйонів гривень, другому – 45. Засідання проходили в закритому форматі без допуску ЗМІ. Хто ці підсудні, поки що невідомо.
ДБР називає бізнесмена "організатором схеми протиправного заволодіння землями, на яких розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури". Ідеться про території водного фонду вздовж Київської дамби.
У компанії ж наполягають, що затримання засновника пов'язане із публічною позицією останнього щодо посилення тиску з боку правоохоронних органів на власників українського бізнесу.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.