Лонгріди

"Мєнтально русскій" корупціонер: кому Резніков доручив збройні контракти Міноборони – ЦПК

Лієв у 2014 році закликав Київ "почути Крим"

Блокував доступ ЗСУ до українських маяків, закликав "почути Крим" і підтримував "референдум" й окупацію півострову такі дані про людину, яку Резніков улітку 2022 р. призначив підписувати збройні контракти Міноборони, оприлюднив голова Центру протидії Корупції Віталій Шабунін у своєму блозі.

Як відомо, Олександр Лієв призначений т. в. о. керівника департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони.

"Від Лієва залежить, у кого, за скільки і яку зброю та військову техніку купує Україна. Також у нього є вся інформацію про іноземні комплектувальні, графік проплат за контрактами, місця розташування виробництв в Україні і терміни поставок", пояснює Шабунін.

"Департамент Лієва здійснює багатомільярдні контракти, попри казки Резнікова, що зброю закуповує новостворена агенція з оборонних закупівель за стандартами НАТО. Окрім того, Лієв від імені Міноборони співпрацює з міжнародними партнерами по оснащенню ЗСУ сучасною зброєю", додає розслідувач.

Журналіст оприлюднив кілька фактів із біографії головного відповідального за закупівлі зброї, про які Резніков "не міг не знати", адже "ця інформація елементарно гуглиться":

  • Олександр Лієв уродженець Республіки Комі рф, ексміністр курортів та туризму АР Крим часів Януковича,
  • нагороджений в 2013 р. орденом Св. Анни ІІІ ст. від "Глави Російського Імпєраторського Дома Государині Вєлікой Княгіні Марії Владіміровни".
  • 5 березня 2014 р., вже після початку окупації Криму росією, Лієв в інтерв'ю "Громадському" закликає Київ "почути Крим" і "легалізувати референдум" за його статус.

"Вибор между западом і востоком – конечно, ми мєнтально русскіє", – зізнається Лієв, а потім вільно йде в приміщення уряду Криму, який на той час вже контролювався російськими військовими", пише Шабунін.

  • У січні 2006 р. Лієв координував виставлення пікетів та блокпостів біля маяків, які за розподілом чорноморського флоту срср мали відійти Україні, але незаконно утримувалися флотом рф. Проросійські активісти протидіяли українським військовим морякам, які намагалися увійти на територію маяків у Великій Ялті, Феодосії й поблизу Генічеська.

Ще й корупційних хвостів, як каже журналіст, вистачає:

  • У 2011 році заступник міністра курортів і туризму Лієв і міністр охорони здоров'я Шпак вирішили "реорганізувати" Науково-дослідний інститут кліматології ім. Сеченова в Ялті, перетворивши його на "консалтинговий центр". Корпуси інституту на Полікуровському пагорбі з великим парком планували продати, два лікувальних відділення ліквідувати, а медперсонал і вчених – перевести у протитуберкульозний санаторій. За словами Шабуніна, Центр журналістських розслідувань зірвав ці плани.
  • У лютому 2016 р. "Економічна правда" оприлюднила інтерв'ю з екскерівником "Артемсолі" Денисом Фоменком, який звинуватив міністра Павленка у використанні "смотрящих" для викачування грошей з держпідприємств. Серед "кураторів" (які могли впливати на рішення, з якими компаніями-посередниками працювати, в яких банках розміщувати кошти) Фоменко назвав і прізвище Лієва. Сам Лієв, звісно, заперечив цю інформацію.
  • Згідно з декларацією Лієва за 2016 р., з квітня 2014-го, відразу після переїзду з Криму, він користувався будинком під Києвом в с. Іванковичі Васильківського р-ну площею 539 кв. м. На кінець року Лієв декларує $345 тис. готівки, походження якої важко визначити. У 2017 р. родина Лієва почала активно купувати нерухомість у Києві. 14 червня 2017 р. дружина Лієва Тетяна стала власницею 3-кімнатної квартири на 201,4 кв. м в центрі Києва на вул. Січових Стрільців. Ще одну квартиру 38,7 кв. м Лієва придбала в січні 2019 р.

"Висновок з цієї історії має бути винятково кадровими. І стосуватися цей висновок має міністра (Резнікова ред.) безпосередньо", підсумував Шабунін.

Також раніше 5.ua повідомляв про те, що Міністерство оборони України замовило у фірми-"прокладки" постачання харчів до тилових військових частин за завищеними подекуди у 2-3 рази цінами. Про це свідчать оприлюднені журналістами документи.

Згодом міністр оборони Олексій Резніков пояснив, що в цю ціну входить також транспортування продуктів у різні військові частини, а також приготування їжі в деяких випадках. Окрім того, Резніков пояснив, чому в цьому документі яйця виявилися по 17 грн.

У НАБУ заявили, що через можливі зловживання із закупівлями продуктів у Міноборони вже проводиться розслідування.

Внаслідок скандалу своєї посади в Міністерстві оборони позбувся директор департаменту закупівель Богдан Хмельницький. Крім того, у відставку пішов і заступник міністра оборони В'ячеслав Шаповалов.

Дивіться також відео за темою: Скандальні закупівлі Міноборони: умисний підрив довіри до держустанови чи все ж розкрадання грошей?

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.