Соколов і Гейда

"Харківська сходка": у ДБР таємно призначили керівників із сумнівним минулим – ЗМІ

9 вересня минулого року в ДБР видали наказ про відомості, що становлять службову інформацію і не підлягають публічному оприлюдненню, понад сотня пунктів – під грифом "таємно"

Розслідувачі стверджують, що в Державному бюро розслідувань засекретили призначення керівництва правоохоронного органу. Втім, журналістам Watchdogs.Розслідування вдалося дізнатись імена і подробиці біографії заступників в.о. директора ДБР Олександра Соколова.

"Так, 9 вересня минулого року у ДБР видали наказ про відомості, що становлять службову інформацію і не підлягають публічному оприлюдненню. Понад сотня пунктів – під грифом "таємно". Це відомості, що містять інформацію про призначення, звільнення та переведення працівників оперативних підрозділів органу ДБР. Тобто, в один момент, під сімома замками опинилися не лише подробиці проведення конкурсів, а й імена їхніх переможців", – йдеться в матеріалі.

Як зауважують журналісти, саме в оперативне управління, "яке ну дуже несподівано засекретили", і почали призначати харківських та чинного очільника ДБР – Олександра Соколова.

"Як вдалося дізнатись, з 2006 по 2010 рр. Соколов працював у Службі безпеки Харківської області. Він і його начальник Ігор Гейда стали фігурантами суду. Так, у грудні 2007-го лейтенант СБУ Соколов зустрівся з невідомою особою, яка надала йому інформацію і документи, котрі підтверджують цю інформацію, що через кордон контрабандою перевозять дві автівки – "Мерседес" та "Лексус", а також зазначила, що цей факт, можливо, має стосунок до іншої справи щодо контрабанди, яка вже розслідується в їх управлінні", – зазначають у матеріалі.

Зі слів джерела, Соколов узяв інформацію, написав рапорт і передав своєму керівнику Ігорю Гейді. Утім, отримані матеріали не були зареєстровані належним чином.

"У жовтні 2010 року лейтенанта Соколова і його начальника полковника Гейду звільнили з СБУ за службовою невідповідністю. Але це не завадило їхній кар’єрі. Тепер Соколов очолює ДБР, а Ігор Гейда – там же головне оперативне управління", – стверджують журналісти.

Зазначають, що Ігор Гейда а 2017-му влаштувався головою Антимонопольного комітету в Харківській області, де пропрацював два роки.

"Жодного бізнесу не вів. Але встиг напрацювати чималі статки. В декларації перед звільненням з антимонопольного вказав житловий будинок на 400 квадратів та земельну ділянку 8 соток у Харкові, ще 2 ділянки по 15 соток у Харківській області, авто "Лексус" – дружини, та "Мерседес" на праві користування. Крім того, Ігор Гейда уже щонайменше три роки отримує пенсію", – зауважують у матеріалі.

Згодом, як довідалися журналісти, після таємного призначення Гейда почав підтягувати у своє ж управління й інших товаришів з Харкова.

"Керівником 2-го управління, в підпорядкуванні Гейди, призначили Ігоря Колінка. Колінко – ще рік тому був очільником Дергачівського управління Нацполіції. Два роки тому Колінко примудрився взяти на поруки своїх колег, які погоріли на хабарі", – йдеться у матеріалі.

Також пояснюється: "В середньому зарплата поліцейського в Харкові становила 200 тисяч гривень на рік. Жодних грошових заощаджень в 2016 у Колінка не було – лише квартира на 45 квадратів в Харкові, земельна ділянка в області і Toyota RAV4 у дружини, яка за останні п'ять років, згідно з декларацією, ніде не працювала. Аж раптом у 2017 році в Колінка нізвідки з’являється квартира на 115 квадратів, вартістю майже півтора мільйона гривень. Починаються подарунки. У 2018-му, це тоді коли Колінко взяв на поруки своїх колег, якийсь пан Білаш дарує його дружині 10 тисяч доларів, а через рік цей самий Білаш додає як подарунок ще 170 тисяч гривень, а якась пані Конопльова – ще 570 тисяч гривень".

Як дізналися розслідувачі, є ще один "засекречений" заступник Гейди – Євген Бочаров.

"Його прізвища немає в жодному з офіційних реєстрів. Жодної прив'язки до ДБР теж немає. Бочаров Євген Миколайович – темна конячка з того ж таки Харківського СБУ. У 2013-му Віктор Янукович нагороджував його медаллю "За військову службу Україні". Рік тому на Бочарова скаржився Олександр Гордін – чиновник з Держпродспоживслужби Харкова", – йдеться в розслідуванні.

Люди підтвердили журналістам Watchdogs звинувачення на адресу Бочарова, але говорити про це відкрито відмовляються.

"Тож, за своєю суттю ДБР мало б розслідувати діяльність цих персонажів, натомість їх попризначали на ключові посади в слідчих департаментах. Харківське угрупування взяло під контроль ДБР. Конкурси втаємничені, а прізвища засекречені", – наголошують розслідувачі.

І додають: "Саме так діють посадовці, коли хочуть мати ручний каральний орган. І в такий сумнівний спосіб "зелена влада" своєї мети досягла".