Європа зворохобилася! Лідери країн ЄС оговтуються після перемоги Дональда Трампа на виборах та міркують про подальшу допомогу Україні, якщо новий президент відмовиться це робити. Позиція Трампа і команди республіканців щодо надання зброї та фінансової підтримки Києву залишається неоднозначною. Чи впорається Європа, якщо Сполучені Штати вмиють руки – наша Марта Шикула розповіла.
Він пообіцяв швидко припинити війну в Україні. Але щодо підтримки Києва чітких сигналів не дає. Мова про Дональда Трампа – нового старого президента США. Країни, яка є ключовим партнером України у російсько-українській війні.
"Зараз можна констатувати, що попри обіцяні прості рішення, ніяких простих рішень не буде. І оці фрази "Блумберга" про те, що Трамп уже розуміє, що він не зможе сказати Україні "віддайте" – так не вийде. Тобто таки доведеться шукати якесь мінімальне рішення. Мінімально, щоб було в інтересах України. Тому що просто піти на зустріч путіну – це відкрити скриньку Пандори, за великим рахунком. І Трампові це не пробачить навіть частина самих же американців, які скажуть – ну як же так, ну ти просто йдеш і принижуєшся перед людиною, яка наплювала на все, і який робить що захоче", – зауважив політолог Ігор Рейтерович.
Чіткіша позиція у сина Трампа. У соцмережі Instagram він розмістив відеоролик із президентом України. Володимир Зеленський із сумним обличчям, на нього падають долари, а знизу підпис: "У тебе залишилося 38 днів до втрати допомоги".
Аналітики кажуть, Трамп-молодший анітрохи не здивував. Він давно виступає за припинення допомоги Україні і робить це відкрито, як і наближені до нього і його батька персони. А це точно не на руку Києву.
"Оце неформальне коло спілкування, бо ближнє коло спілкування Дональда Трампа буде відігравати набагато більшу роль у його президентурі 47-го вже президента Сполучених Штатів, на відміну від 45-го, яким теж був Трампа. Тут буде більше неформальних зв'язків. І Ставка Трампа на лояльність свого оточення, а лояльність оточення – це от це власне син, якісь там його друзі, його партнери по бізнесу, яким він довіряє, і найближчі та найбільші спонсори його кампанії", – заявив виконавчий директор Інституту трансформації Північної Євразії Володимир Горбач.
Експерти кажуть, що слід дочекатися інавгурації Трампа. Лише тоді стануть зрозумілі його справжні наміри щодо України. Бо Трамп – людина непередбачувана, тому очікувати можна будь-чого. Тим часом у Європи часу немає. Країни ЄС прокинулись і вирішують, як реагувати, якщо США вмиють руки.
"Трамп фактично прямим текстом перекладає свою відповідальність за оборону України на Європейський союз, на європейські держави. Вони активно рухаються, вони активно займаються пошуком відповіді на стратегічні виклики і стратегічні питання. Європа зараз буде під тиском оцього фактора Трампа шукати відповіді, по-перше, для самої себе – як далі жити і серед цих питань, як допомогти Україні вистояти проти російської агресії. Європа має ресурси для цього, насправді. Ну, можливо, звичайно, їх менше, ніж було б разом із Сполученими Штатами, але вони тим не менше є. Думаю, що для оборонної війни Європейський союз може надати нам ці ресурси", – додав Володимир Горбач.
Нині Європа має налагоджувати контакт із командою Трампа. Бо повністю перехопити роль США і наздогнати Америку у впливах та можливостях Європа вже не встигне.
"От мені сподобалася заява Макрона, ну він там перший зателефонував, поговорив, але він що сказав – нам треба відпрацювати зараз спільну позицію всієї Європи, щоб ми з Сполученими Штатами говорили політикою "ванвойс". Європі доведеться певний період сподіватися виключно на себе. Формально, вони можуть це зробити, тому що, дивіться, так, з арміями може в них там не дуже, але є Франція з ядерною зброєю і є Британія, хай і не Європейський союз, але європейська теж і з ядерною зброєю. І найважливіше, що є в цій ситуації, – це Україна, яка б'ється бореться, яка має величезну армію, буде тримати велику армію після завершення активної фази бойових дій", – наголосив Ігор Рейтерович.
Аналітики прогнозують, що Трамп спробує перекласти оборонний і фінансовий тягарі на Європу, хоча наразі ніщо про це прямо не говорить. Але Європа має бути готовою самостійно виробляти озброєння і снаряди.
"Європа повинна створювати і свою армію, і свої командні центри. Хоча тут, звісно, є серйозні розбіжності з позицією НАТО в цілому як організації – її ефективності, як це все буде узгоджуватися між європейськими державами і НАТО. Але от про лідерську роль Європи говорять зараз все більше і більше. Навіть збільшення військових бюджетів європейських держав, коли вимагалося, що 2% ВВП повинні складати видатки на оборону в європейських державах, а там навіть нижче 1% було. То сьогодні вже говорять, що цих 2%, мабуть, мало. Треба ще збільшувати ці видатки", – зауважив президент Української асоціації зовнішньої політики, Надзвичайний і Повноважний Посол Володимир Хандогій.
Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон вважає, що в Україні можуть розгорнути британські війська, якщо новообраний президент скоротить військову допомогу Києву. Мовляв, в іншому разі колективна безпека деградує, а росія загрожує різним частинам Європи.
Аналітики кажуть, в історії США, України та Європи, як у відомій приказці, немає лиха без добра. Прихід Трампа підштовхне Європу до посилення своєї ролі у світі. Що на користь кожній із країн ЄС, зокрема й Україні.
Марта Шикула, "5 канал"
Нагадаємо, відмова від НАТО на 20 років і замороження фронту: WSJ про "мирний план" Трампа – у Зеленського прокоментували.
Читайте також: Адміністрація Байдена намагається надати Україні допомогу до інавгурації Трампа – чи вдаться це зробити
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.