Адміністрація Байдена намагається надати Україні допомогу до інавгурації Трампа – чи вдаться це зробити
Переконати Дональда Трампа. Київ активно веде дипломатичну кампанію і намагається аргументовано донести, що військова допомога від США вкрай важлива, її не можна зупиняти. Про це пише видання El Pais. 20 січня Трамп знову посяде крісло у Білому домі. І його майбутня політика щодо допомоги Україні залишається інтригою. Доти адміністрація чинного президента США Джо Байдена планує використати всі виділені кошти на військову допомогу Україні. Чим встигнуть допомогти та чи вдасться? – розбиралася наша Марта Шикула.
Від початку повномасштабної війни Америка стала найбільшим донором та союзником України. Третій рік Сполучені Штати допомагають зброєю, боєприпасами і розвідкою. За Штатами також велика фінансова допомога, яка підтримує українську економіку та бюджет.
Від 2022-го Сполучені Штати надали Україні військової допомоги більш ніж на $55 мільярдів. ППО, артилерія, танки, бронетранспортери, безпілотники, авіація, протитанкова та стрілецька зброя та багато іншого. Це все допомагало нам вистояти, а затримки з постачанням призводили до невдач на полі бою.
Поки війна триває, і Байден на посаді, він зобов'язався витратити кожен долар, який є у США, на підтримку України. Про це заявив радник Білого дому – Джон Кірбі. Мова про $6 млрд. Адміністрація президента планує зробити це до дня інавгурації Дональда Трампа, яка відбудеться 20 січня 2025 року.
"Для цього потрібна політична воля демократів. Чи буде вона – ніхто не знає, тому що ми вже всі звикли, що саме адміністрація Байдена, знаєте, як добрі українці, – їм абсолютно не шкода пообіцяти. Я не готовий сказати як вони будуть діяти. Я зазначу лише те, що потенціал надати допомогу Україні є", – зауважив експерт аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник.
Аналітики мають сумніви не лише щодо того, чи наважаться демократи, але й чи встигнуть. Бо зазвичай на відправлення виділеної США зброї в Україну потрібен час, і не тиждень-два, а місяці. Тому оголошені найближчими тижнями пакети навряд чи надійдуть у повному обсязі до кінця січня наступного року. Ще одна проблема для Білого дому в тому, що ці поставки виснажать американські запаси.
"Є 6,5 мільярдів доларів, які може отримати Україна, це 4,5 мільярди прямого президентського вилучення, що він може взяти зі складів американської армії і передати нам своїм рішенням тут і зараз, що може там буквально зайняти пару тижнів від моменту ухвалення рішення до того, як ми цю зброю отримаємо. І друга історія – це там трохи більше двох мільярдів доларів, саме те, що можуть законтрактувати на виготовлення чи на купівлю якогось озброєння і що там може зайняти місяці, поки Україна це отримає. Мене тривожить заява Сабріни Сінг, яка сказала про те, що от у них є два мільярди на контракти, і вони збираються їх витратити, щоб Україна до кінця каденції Джо Байдена отримала цю допомогу. Два мільярди, і ні слова про 4,5 мільярди доларів, які також є, і які є в прямій програмі президентського вилучення", – наголосив політолог міжнародник Максим Несвітайлов.
Якщо Україна не отримає ці $6,5 млрд, це буде винятково провина чинної адміністрації Джо Байдена, кажуть експерти. Адже жодних логічних підстав не робити цього у Байдена немає. Як і надати дозвіл бити далекобійною зброєю вглиб ерефії. Ухвалити це рішення американського президента збираються вмовити і лідери Британії та Франції. Про це повідомляє видання "Зе Телеграф". Джерела в британському уряді стверджують, що Еммануель Макрон та Кір Стармер обговорять згоду на удари ракетами Storm Shadow углиб росії та сподіваються, що довгоочікуваний дозвіл Києву нарешті надасть і Джо Байден.
"Яка мотивація Джо Байдена в цій ситуації – я не розумію абсолютно. Можливо, там Джейк Саліван вирішив все-таки до останнього відпрацювати свою стратегію деескалації. Логічного пояснення у мене немає, якщо цього не відбудеться. І це друге ключове рішення, на яке ми дуже сподіваємось, і яке може ухвалити Байден. Йому не може завадити Конгрес, йому ніхто не може завадити, це рішення виключно в його компетенції", – додав Максим Несвітайлов.
Водночас адміністрація президента США Джо Байдена дозволила американським підрядникам ремонтувати військову техніку, F-16 та системи ППО "Петріот" на території України. Це має пришвидшити обслуговування та ремонт озброєння. Підрядники перебуватимуть далеко від лінії фронту та не воюватимуть. Раніше надану Вашингтоном пошкоджену техніку доводилося вивозити до найближчих країн НАТО – Польщі та Румунії.
"Те, що дозволили, – це дуже добре, але знову замало. Тому що поява корейців – це явна ескалація, різка ескалація, до того рівня, яка була неприпустима в очах політики Селіона, Бернса і Байдена", – зазначив політичний експерт Тарас Загородній.
Найближчими тижнями Україна отримає від США понад 500 ракет-перехоплювачів для систем ППО "Петріот" і "Насамс", і цього має вистачити до кінця року. Про це виданню The Wall Street Journal повідомив високопоставлений представник адміністрації Байдена.
"Ми повинні сконцентруватися не на думках, що буде робити Байден, або таке інше, а на те, що уряд повинен забезпечувати більше фінансування у ВПК, уряд повинен дати, якщо немає грошей, дати можливість експортувати підприємство ВПК, щоб завозили в країну валюту", – додав Тарас Загородній.
Тим часом Київ активно веде дипломатичну кампанію, щоб переконати нового президента Америки – Дональда Трампа – що військова допомога Україні від США вкрай важлива і її не можна зупиняти. До завершення своєї каденції про необхідність підтримки України говоритиме і Джо Байден. Він переконуватиме новообраного президента Трампа і конгрес продовжувати підтримку, сказав радник із національної безпеки Джейк Салліван.
Марта Шикула, "5 канал"
Читайте також: Світовий банк оголосив про пакет підтримки для України на $750 млн.
Дивіться також:
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.