Telegram

Telegram лишається збитковим: чи врятує його власна криптовалюта – експерт

За словами IT-спеціаліста, виплати за рекламу власникам каналів або продаж імен користувачів здійснюються у криптовалюті

Програміст, керівник проєкту Kremlingram Назар Токар пояснює специфіку роботи месенджера Telegram. За останні кілька років російський Telegram еволюціонував з напіванонімного месенджера до підпільного ринку, де можна знайти все: від наркотиків до зброї та фальшивих документів. Однак така популярність має і негативні наслідки.

Попри заявлені 900 мільйонів активних користувачів щомісяця, Telegram залишається збитковим проєктом. Обіцяна анонімність, з одного боку, приваблює користувачів, які турбуються про свою приватність, але, з іншого боку, ускладнює заробіток на традиційній контекстній рекламі. Адже для цього необхідно визнати, що дані користувачів збираються та аналізуються або передаються рекламним платформам. Про це повідомляє "Крємлєграм", посилаючись на матеріал журналу Fortune.

2018 року Павло Дуров запустив власну криптовалюту Gram на основі блокчейн-мережі TON (Telegram Open Network). Однак Комісія з цінних паперів і бірж США визначила Gram як цінні папери, а за законами США їхній емітент повинен розкривати інформацію про фінансовий стан своєї компанії, чого Дуров робити не захотів. Крім того, продаж цих паперів можливий лише акредитованим інвесторам, що суперечить ідеї анонімної криптовалюти. В результаті від проєкту довелося відмовитися, а отримані $1,7 млрд від продажу токенів Дуров із відсотками повернув інвесторам.

2021 року Telegram створив рекламну платформу, а 2022-го – запустив платну підписку, але обидва проєкти мали обмежений успіх. 2023 року Дуров повернувся до ідеї криптовалюти як до можливого розв'язання фінансових проблем та обходу регуляторних вимог. Проєкт TON було перейменовано та перезапущено як The Open Network (Toncoin), формально незалежний від Telegram. Відтоді Toncoin поступово інтегрується в Telegram, забезпечуючи відносно анонімні платежі у месенджері. Наприклад, виплати за рекламу власникам каналів або продаж імен користувачів здійснюються у криптовалюті.

Також Telegram активно інтегрує так звані "клікери" – ігри, у яких за прості (майже автоматичні дії) користувачі отримують віртуальні бали, які можна обміняти на вбудовану криптовалюту. Однією з найпопулярніших таких ігор є Hamster Combat (відома як "Хом'як"). У неї грають 200 мільйонів користувачів, що становить кожного п'ятого користувача Telegram. Це значний успіх, оскільки на 2023 рік у світі налічувалося 420 мільйонів користувачів криптовалют.

Криптовалютний експерт Вадим Груша пояснює, що для отримання виплат користувачі повинні активувати вбудований у Telegram криптогаманець. Завдяки обіцянкам легкого, хоч і невеликого, заробітку, криптовалютою в Telegram користуються навіть люди, далекі від крипторинку.

Експерт американського фонду Pantera Capital Космо Дзян вважає, що криптовалюта дасть змогу  Telegram оплачувати рахунки без необхідності ставати публічною компанією. Це означає, що Telegram може зберігати в тіні свої фінансові потоки та співпрацювати з кремлем, позаяк серед його інвесторів є чимало наближених до путіна олігархів та Фонд прямих інвестицій уряду росії. Схоже, криптовалюта дозволила Дурову обійти контроль фінансових регуляторів.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Проте Telegram також відомий небажанням модерувати контент і співпрацювати з урядами західних країн. Платформа дозволяє публікувати буквально все, і правоохоронні органи не мають важелів впливу на неї. Це приваблює не лише людей, які не люблять цензуру. З часом Telegram перетворився на тіньовий ринок, де екстремісти можуть безкарно поширювати пропаганду та вести незаконну торгівлю.

Розвернувшись від західних ринків на схід, Telegram рухається в напрямку "суперпрограм", подібних до китайського WeChat. На таких платформах можна робити все: від замовлення таксі до знайомств і онлайн-платежів. Однак WeChat працює під наглядом уряду Китаю, який збирає дані про кожну дію користувачів.

Схоже, Telegram рухається в тому самому напрямку. Лояльність Дурова до кремля стала очевидною влітку 2020 року, коли Telegram погодився співпрацювати з російською владою для "боротьби з тероризмом". Тим часом запити демократичних урядів Заходу залишаються без відповіді.

Автор публікації Назар Токар, програміст, керівник проєкту Kremlingram

Дивіться також відео: