Справа Романа Ратушного триває: у Києві пройшов фестиваль "Протасів Яр" – сюжет
Ніколи нічого не бійтеся. Під цим гаслом цьогоріч стартував фестиваль "Протасів Яр" пам'яті Романа Ратушного. Воїн у 24 роки загинув на фронті. Його голос гучно лунав на захист Протасового Яру від забудови.
Боронити та продовжувати справу Романа взялися рідні та однодумці, тож і заснували фестиваль, де об'єднують небайдужих українців. Цьогоріч лейтмотив дискусій і лекцій – повернення свого: культури, історії, ідентичності і територій. Як минув перший день фестивалю та що очікує на відвідувачів до осені, поки він триватиме фестиваль, – розповість Олена Рибінська.
Цьогоріч вже вдруге розпочався фестиваль Протасів Яр пам'яті Романа Ратушного. Він був одним із тих, хто активно захищав Протасів Яр у Києві від чергової забудови. Роман загинув у червні 2022 року, захищаючи Україну від росіян, але його справа живе. Основна мета фестивалю – популяризація всього українського. Головна фокус–тема: повернення свог0.
"Повернення свого: тобто повернення земель, повернення історії вкраденої, повернення вкраденої культури. Громада Протасового яру успішний такий кейс для громад локальних не тільки Києва, а й по Україні і будуть в гості громади з Херсонщини, Нью Йорка, Миколаївщини. Люди як і в умовах окупації або в загрозі окупації власне повертають і тримають своє", – каже мати Романа Ратушного, письменниця Світлана Поваляєва.
Як завше, на фестивалі Протасів яр будуть дискусії, лекції, поетичні читання та виступи українських гуртів. Долучаться до фестивалю відомі медійники, військові, письменники та культурні діячі. Щоб вкотре підсвітити значення культури в умовах війни.
"На нашому фестивалі будемо говорити про розстріляні наші 20–30–ті, 60ті, будемо показувати цю лінію між історичними етапами і нашим нинішнім днем. В умовах геноцидальної війни ми всі повертаємо собі імена, історичні факти які забрала росія, знищувала перекручувала. і той час коли нашим громадам і спільнотам провести з собою розмову і відшукувати те що в нас забрали і повертати собі", – розповідає Тетяна Терен.
Серед учасників фестивалю – активіст та волонтер Сергій Стерненко. Саме у 2021 році за участь у гучній акції на його підтримку і був затриманий Роман Ратушний. Тоді на нього навіть одягнули електронний браслет.
"В першу чергу наша данина пам'яті Роману і в другу чергу це нагода показати – за свої права варто боротися, за права громади варто боротися. Те що Протасів Яр є в такому ж автентичному вигляді, це заслуга і Романа і громади, яка боролася за свої права", - каже активіст та волонтер Сергій Стерненко.
На фестиваль до Протасового яру прийшли і кияни, які не були знайомі з Романом. Вони кажуть: його боротьба надихає нині. І буде й надалі.
Розпочата справа активіста та військового Романа Ратушного – триває – наголошує товаришка, адвокатка і воїнка Євгенія Закревська. Досі не затверджене положення про заказник, яким має стати територія Протасового яру, є низка справ, які досі в суді. Одначе, обіцяє: важлива справа життя Романа буде доведена до кінця.
"До фіналу ще досить далеко і це потребує залучення як громади, як юристів–адвокатів, які працюють постійно над цим, громадської організації "Захистимо Протасів Яр" і звісно що – Київської міської ради, тому що без їхньої активної допомоги і підтримки тут буде дуже важко і довго щось робити, і я вам обіцяю це ніхто цього їм не подарує, не залишить і тут точно буде аналог централ парку як того хотів Роман", – розповідає військовослужбовиця ЗСУ, адвокатка та подруга Романа Ратушного Євгенія Закревська.
Фестиваль Протасів яр пам'яті Романа Ратушного триватиме до вересня. "5 канал" – інформаційний спонсор фестивалю. Щомісяця відбуватимуться активності, покликані доводити – зусилля однієї людини чи однодумців можуть змінити все.
Олена Рибінська, Олексій Іванченков, "5 канал"
Читайте також: У бою під Ізюмом загинув київський активіст Роман Ратушний.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.