Навчання військових

Понад 30 зразків різноманітної зброї: як тренують українських військових за допомогою технології доповненої реальності – сюжет

У цьому центрі щодня навчаються на різних видах зброї близько 80-ти армійців

Підготовка бійців до реальності за допомогою віртуального досвіду. Українські волонтери, армійці та програмісти створили універсальну інтерактивну тренінгову систему, яка дозволяє безпечно і ефективно готувати наших військових до бойових завдань. Застосовують навіть технологію доповненої реальності. В арсеналі – понад 30 зразків різноманітної зброї. Журналіст "5 каналу" Юрій Пугач вирішив перевірити, як працює ця система. 

На перший погляд може здатися, що це фрагменти з комп'ютерної гри. А ось тут нібито міститься чималий арсенал зброї. Утім, насправді все інакше. Це – універсальна інтерактивна тренінгова система з доповненою реальністю для навчання наших бійців. І створили її українські волонтери, військові та айтівці.

"Взагалі, ми є профільними айтішниками. Ми будували ігрові продукти. І коли почалася повномасштабна війна, внутрішньо було не до ігор і ми всі свої зусилля зосередили саме на тому, щоби розробляти тренажери", – розповідає співвласник компанії PSS BY LOGICS 7 Ігор Бєлов.

Такі незвичні тренажери складаються з двох частин. Перша – програмне забезпечення, де враховані балістика, математичні прорахунки, похибка на вітер та чимало інших аспектів. Усе це разом створює умови, максимально наближені до реальних. Другу частину розробники назвали "залізною" – це і є той арсенал зброї. І він справді вражає.

"У нас більш як 30 зразків зброї, які ми вже оцифрували і які присутні в нашому цифровому просторі. Ось це і є той цифровий простір у всьому вигляді. Це є базове обладнання, у якому вмонтований комп'ютер, камера, проєктор і так далі, все, що є необхідне. І до нього ідуть модулі зброї. Це РПК ПКМ кулемети, ось вони тут на місці, "Енлав", РПГ-7, "Карл Густав", РПГ-22, ГП-25, Р-15, СГД, пістолети "Глок" та "Форт", АТ-4, АКМ і РПГ-26", – пояснює керівник проєктів компанії PSS BY LOGICS 7, інструктор з бойової підготовки Едуард.

Усю зброю можна під'єднати до спеціальної інтерактивної моделі. А на екран можна вивести сценарій будь-якої воєнної операції і в таких умовах відпрацьовувати навички поводження зі зброєю.

"А це наступна гілка наших тренажерів. Тренажери, які побудовані на віртуальній реальності. Перше, що ми виробили за цією технологією – це тренажер "Стінгера", який ось тут представлений. Він працює на базі реальної труби, стріляної, звісно, без ракети. Але сюди додана вага для того, щоб воно відчувалося так, як є насправді, і баланс був такий самий. Це пускова і вона наша. Вона вироблена як справжня за вагою, за формою, і так далі, сюди там вкручується батарея охолодження, кнопки і важелі відповідають справжнім, але це ми виготовляємо повністю самі, у цьому і сенс. Так само, як і прицільна планка. Це теж наша розробка і вона навіть не відповідає справжній. Справжня в нас для тренувань також є, але це так, суто, щоб бійці ознайомились. Вона відрізняється. Але коли ви будете у віртуальному просторі, ви будете бачити саме це в окулярах, а ми будемо спостерігати за вами на екрані", – розповідає керівник проєктів компанії PSS BY LOGICS 7, інструктор з бойової підготовки Едуард.

За допомогою технології віртуальної реальності на цьому тренажері є змога відчути максимальне занурення в реальні бойові дії. Інструктор може запрограмувати систему й обрати різноманітні цілі: від крилатих ракет до гелікоптерів. Крім того, серед налаштувань – відстань до об'єкта ураження, його швидкість і маневреність, а ще – погодні умови.

"І також тренажер, наша остання розробка, це ще поки прототип, але він уже працює, на ньому вже можна також тренуватись, це тренажер для мобільних груп. Тут конкретно Браунінг М2. Це прожектор. Тому що коли ми працюємо по цілях вночі, звісно, хтось нам повинен давати наведення на ціль. Вони разом працюють: один дає наведення на ціль, а інший працює по цілі", – зазначає керівник проєктів компанії PSS BY LOGICS 7, інструктор з бойової підготовки Едуард.

Цей тренажер дає змогу, так би мовити, набити руку у полюванні за "Шахедами".

"Військова частина будь-яка може подати листа щодо можливості тренуватися у певний час і приїхати до цього майданчика. У нас є декілька таких майданчиків, як цей, і будь-який військовий може прийти, показавши своє посвідчення і тренуватися на будь-якому тренажері безкоштовно. Або попросити, щоб ми зробили мобільну групу, які теж у нас є, які виїжджають до військової частини і проводять тренування саме у військових частинах", – каже співвласник компанії PSS BY LOGICS 7 Ігор Бєлов.

У цьому центрі щодня навчаються на різних видах зброї близько 80-ти армійців. Програма об'єднує курс стрільб Міноборони ЗСУ, а також реальний бойовий досвід інструкторів. Творці цієї системи кажуть, заробляти на війні в Україні – не хочуть. Утім, це можна робити за кордоном. Їхньою розробкою вже зацікавилися у Польщі, Естонії, Німеччині та Великій Британії.

Юрій Пугач та Ігор Костюк, "5 канал"

Читайте також: "Ми всі там будемо рано чи пізно": як на полігоні "Патріот" навчають цивільних військової справи

Дивіться також відео: Румунія навчатиме українських пілотів на F-16.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.