Козацьке кладовище

В Одесі активісти прибирають козацьке кладовище: як пам'ятка розвінчує міф, що місто заснувала Катерина II – сюжет

Досі на цвинтарі вже протягом декількох років відбуваються поховання

Щоб знати справжню історію, в Одесі активісти прибирають старе козацьке кладовище. Історики кажуть: цвинтар на околицях міста розвінчує міф про те, що Одесу заснувала російська імператриця. Дати на могилах свідчать: ще до того, як був виданий наказ про перейменування населеного пункту, тут жили запорозькі та чорноморські козаки. Більше про те, хто ж заснував Одесу та що роблять місцеві активісти, щоб зберегти історію, журналістка "5 каналу" Аліна Оганезова розповіла.

Шкодова гора, колишнє селище Куяльник – саме тут на схилі розташований найстаріший цвинтар Одещини – Куяльницьке козацьке кладовище. Перші поховання датуються початком 18 століття, ще до того, як Одеса отримала сучасну назву та статус міста. 

"Саме це кладовище своїм існуванням заперечує імперське заснування Одеси", – розповів доктор історичних наук та краєзнавець Тарас Гончарук. 

Історик розповідає: тут поховані запорізькі та чорноморські козаки, а також їхні нащадки. Давні поселенці прибули сюди й осіли після того, як Катерина ліквідувала Запорізьку Січ. Заснували козацькі поселення – Хаджибей – і займалися видобутком місцевого вапняку. 

"Чимало з них пішло в Одесі і в приодеських селах, це Нарубайське, Усатове, працювати в катакомби. Тобто каменоломні, де добували каміння на розбудову Одеси", – зауважив краєзнавець. 

Колишні запорожці облаштовували собі житло просто в скелях. Вирубували так звані скельні будівлі в цій самій Шкодовій горі. За українським звичаєм, вони обов'язково їх білили. Таким чином робили скельні мазанки.

У 1795 році козацьке поселення Хаджибей Катерина II перейменувала на Одесу. Досі на козацькому цвинтарі вже протягом декількох років відбуваються поховання. Загалом їх тут налічується понад 200. Одна з найстаріших могил датується 1791 роком.  

Дати, зазначені на похованнях, розвінчують міф про те, що Одесу заснувала російська імператриця. Адже ще до цього тут жили та вмирали козаки. Три роки тому козацький цвинтар зусиллями активістів занесли до переліку "Пам'яток місцевого значення". А небайдужі одесити збираються і разом з комунальними службами доглядають унікальну історичну спадщину. 

"Зібралася невелика ініціативна група людей, яка минулого року прийшла та прибрала звідси весь бурян. Це наша історія. Якщо ми не будемо берегти нашу історію, то хто ми? Козаки чи москалі? Саме тому це дуже важливо", – поділився відвідувач та активіст Сергій Качембровський. 

Активісти також проводять тут екскурсії  для школярів. Наталя Михайленко – громадська діячка приводить на Куяльницьке кладовище підлітків, щоб розказати їм про справжню, не викривлену історію. Переконана, що саме завдяки таким зусиллям Одеса змінюється і повертається до своєї української ідентичності. 

"Я бачу, як змінюється наше прекрасне місто. Я щаслива, що стало більше україномовної молоді, я щаслива, коли бачу людей похилого віку, які намагаються розмовляти українською", – зауважила жінка.

Одеські активісти також планують зацифрувати зображення хрестів Куяльницького кладовища. І згодом оприлюднити каталог 3D-моделей, щоб з унікальною спадщиною змогли ознайомитися усі.

Аліна Оганезова, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Читайте також: біля Хортиці виявили 300-річний якір козаків – у чому його унікальність історичної знахідки. У 18-му столітті саме тут була Дніпровська флотилія – човни та кораблі, на яких запорозькі козаки ходили у бойові походи.

Дивіться також відео: Півтори сотні могил і знахідки XVI століття. Що ще відкопують археологи в Черкасах?

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.