Кіра Муратова

"Не хочу, щоб про мене розповідали інші": в пам'ять про режисерку Кіру Муратову зняли фільм

Виникає враження, ніби режисерка зняла автобіографію

"Не хочу, щоб про мене розповідали інші" – таке послання нащадкам залишила Кіра Муратова. Напередодні режисерці могло б виповнитися 90 років. І у свій день народження вона розповіла про себе сама. У документальному фільмі зібрали фрагменти її інтерв'ю. Більше дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Софії Фесік у випуску новин.

Читайте також: російський режисер збирається знімати короткометражку в Україні про дітей-сиріт з Бахмута – подробиці скандалу.

Усе своє творче життя вона пов'язала з Одесою. Любила це місто, але у своїх картинах ніколи його не романтизувала. А ще не любила давати інтерв'ю і не хотіла, щоб про неї розповідали інші. Тому цього разу про себе говорить вона сама, вустами своїх людей.

До ювілею мисткині Дмитро Томашпольський спільно з Одеською кіностудією створили кіноколаж. У ньому зібрані інтерв'ю та фрагменти з фільмів Кіри Муратової. Тож виникає враження, ніби режисерка зняла автобіографію. Назву вона "підказала" в одному з інтерв'ю, де сказала: "Не хочу, щоб про мене говорили інші".

"Нема іншого шляху розповісти правду про людину. Є тільки один шлях – це людина має розповісти про себе сама", – сказав режисер стрічки Дмитро Томашпольський.

І хоча сама Кіра воліла б лишатися в тіні, її картини важко було не помітити. Вони сповнені суперечностей, промовисті та незручні. Вони показують людей такими, якими вони є. Часом – навмисно підкреслюючи недоліки. Це не подобалося радянським кіночиновникам. Тож вони намагалися виправити її стиль.

"Кіра Георгіївна Муратова була позбавлена праці. Їй не дозволяли знімати, їй відмовляли, і є дивовижні страшні факти, коли режисер такого рівня працював прибиральницею", – розповів Томашпольський.

"Кіра не з тих режисерів, яких полюбляють глядачі. Кіра – це режисер, як то кажуть, фестивальний. Якось я запитав її, для кого вона знімає. Вона відповіла моментально. Для тих, кого це цікавить", – поділився кінознавець Євгеній Женін.

А знімати було необхідністю. Кіра Муратова відчувала себе повноцінною лише тоді, коли творила. Процес "зачаття" та народження фільму був для неї необхідним ковтком повітря.

"Інколи я дозволяла собі їй зателефонувати і запитати: "Кіро Георгіївно, як справи?" На що вона мені відповіла: "Ну, ви ж знаєте, я живу, коли знімаю". І справді, вона жила повноцінно, коли вона знімала", – сказала колега і приятелька Кіри Муратової Ганна Чміль.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Вона називала себе веселою песимісткою. А друзі та колеги згадують про неї як про людину парадоксів.

"Кіра парадоксальна людина була, Кіра неоднозначна людина, Кіру хтось обожнював, хтось її не розумів, хтось її зневажав. Але це людина, яку невипадково порівнюють і з Фелліні, і з Антоніоні", зауважив Женін.

Режисер стрічки зізнається: Кіра Георгіївна допомагала у процесі створення фільму. І сама підказала хід побудови сюжету.

"Я спочатку змонтував дуже багато інших людей, які були в кадрі. А потім вона якимось чином (це вже не вперше у мене в житті таке, коли зі мною спілкуються дивним чином) через мережу, за допомогою мережі, вона підкинула мені статтю, інтервʼю, де вона казала, що не хоче, щоб про неї розповідали інші. Вона хоче, щоб про себе розповідала тільки вона сама. І я почув. Викинув усіх, а залишив тільки її і тоді все перебудовано було в цьому фільмі", – пояснив Томашпольський.

"Кіра Муратова – це дуже надзвичайна особистість, про яку точно треба дивитися, про яку точно треба слухати і слухати треба багато думок, із різних сторін. І спробувати осягнути велич її особистості", – наголосила студентка КНУТКІТ ім. І. Карпенка-Карого Каміла Чагайна.

Софія Фесік, Микола Довгий, "5 канал"

Дивіться також: