"Це не бюджет воюючої країни": проєкт державного кошторису пройшов перше читання – що відомо
Ані підвищення мінімальної зарплати, ані збільшення виплат військовим. Проєкт державного кошторису пройшов перше читання. Тепер документ має доопрацювати Кабінет Міністрів, врахувавши пропозиції парламенту. Чому підвищення статків для громадян не сталося та як це пов'язано із податковим законом, наша Марія Дрозд розповіла.
Верховна рада підтримала у першому читанні бюджет на 2025 рік. За проголосували 247 народних обранців. В опозиції не згодні. Кажуть, це не бюджет воюючої країни.
Протягом семи годин на попередньому засіданні нардепи розглядали правки до законопроєкту. Завершили дискусію на зібранні у четвер.
Із понад двох тисяч правок ухвалили меншість, зокрема, не підвищувати зарплатню прокурорам. Найгарячіші дискусії точилися довкола зарплат учителям, лікарям та військовим. Опозиційні фракції обурюються – мінімальну заробітну плату залишили на рівні грудня цього року.
"Це не лише перше читання. Це вже перше читання, де всі ваші правки відправили в смітник. Враховані лише декілька правок, причому, коли мені розповідають, що це бюджет воюючої країни, то це брехня. Тому що тут не піднімають зарплати військовим. Це не бюджет медицини, тому що немає збільшення зарплат нашим медикам. Це не бюджет майбутнього, тому що там немає того, що передбачає щодо виплат нашим учителям", – наголосив народний депутат Дмитро Разумков.
Також лідер фракції "Європейська солідарність" сказав:
"Ми маємо забрати гроші з телемарафону, ми маємо змінити функціонування каналу Рада, ми маємо скасувати розпорядження, яке обмежує міжнародну парламентську діяльність, це має бути бюджетом війни з воєнним спецфондом, з максимальною зарплатою військових на фронті".
"Минулого року забрали військове ПДФО, цього року вже хочуть, щоб не 64% зараховували з ПДФО в громади, а лише 60%. Хочуть щоби знову реверси забиралися в держбюджет і тим самим зменшувався бюджет громад. Колеги, якщо ми хочемо очікувати від громад якісні належні послуги, ми маємо дбати про те, щоб в громадах були відповідні ресурси і гроші", – зазначила народна депутатка від "Голосу" Галина Васильченко.
Після першого читання пропозиції парламентарів ще має розглянути Кабінет Міністрів і подати оновлений документ, врахувавши всі правки. Остаточно бюджет державного кошторису депутати мають ухвалити до 20 листопада. У монобільшості кажуть, підняти зарплати не можуть через війну. Але вихід пропонують. Уже напрацьовують систему тарифної сітки для тих, хто отримує зарплатню з держбюджету.
"Я б теж з великою радістю підходив і відповідав, що у нас піднімаються всі мінімальні стандарти в Україні, але на превеликий жаль війна змушує економити всіх. На погоджувальній раді ми піднімали питання, яке стосувалося, зокрема, єдиної тарифної сітки. Має бути єдиний критерій і встановлений коефіцієнт цього критерію. Зрозуміло, що тільки це дасть можливість забезпечити справедливий підхід. Люди мають можливість обрати, ти або ідеш працювати на державу, але ти бачиш свої гарантії, соціальні гарантії, рівень заробітної плати, або ти йдеш працювати в бізнес і сплачуєш податки для того, щоб допомагати суспільству утримувати державний апарат", – сказав голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Мінімальну зарплатню підвищувати не будуть, бо це суперечитиме закону про податки, який ухвалили раніше, кажуть у Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики. Не варто очікувати на таке підвищення і під час другого читання.
"Чи можемо ми очікувати ці зміни – не думаю. Більш того, навіть підняття мінімалки, що впливає на податки. Тобто для чого існує мінімалка, щоб люди не зменшували те, що платять офіційно і з цього збирається єдиний збір. То все-одно його прийняття – це фіскально негативна подія, тобто підняття несе більше видатків із бюджету, ніж принесе потенційне зарахування податків", – наголосив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.
Закон із рекордними податками депутати ухвалювали поспіхом, щоб встигнути стягнути збір за жовтень. Це мало поповнити бюджет додатковими 30-ма мільярдами. Натомість документ і досі лежить на столі у президента. Саме після його підпису закон набуде чинності. Тож платити підвищений податок "заднім числом" фізичним особам не доведеться, термін сплив.
Марія Дрозд, Орест Пона, "5 канал"
Нагадаємо, Петро Порошенко з парламентської трибуни жорстко розкритикував проєкт Державного бюджету на 2025 рік. Він наголосив, що надмірні зарплати силовиків та працівників Рахункової палати свідчать про неадекватність дій Верховної Ради в умовах серйозної небезпеки на фронті.
Як повідомляв 5.ua, "Євросолідарність" пропонує план наповнення бюджету на 170 млрд грн – без підвищення податків.
Читайте також: Державний бюджет-2025: де країна братиме гроші на рекордні видатки.
Дивіться відео:
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.