Не благодійність, а інвестиція: як працюють ветеранські облігації та в чому їхня суть
Для деяких військових життя після війни значно важче, ніж там, на передовій. Бо повертатися часом нікуди. Особливо для підприємців, які полишили свою справу і пішли битися за нашу землю. Але кожен із нас може подякувати військовому за збережене життя й вкласти тисячу гривень чи мільйон у майбутню справу ветерана. Проте це не благодійність, а інвестиція. І кошти через три роки повернуться. Так працюють ветеранські облігації. То в чому ж суть, дивіться в сюжеті журналіста "5 каналу" Олександра Карамушки.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Власник автосалону і військовослужбовець ЗСУ Євген боронить нашу землю від ворога і паралельно керує автомагазином. Автівки купує в Китаї. Вважає, майбутнє – саме за електрокарами.
"У 2017 році я почав в іншій компанії займатися електромобілями. Познайомився з людьми, які вже на той момент займалися цим бізнесом. У 2017 році повернувся до більш-менш цивільного життя після служби в так званій АТО. І почав у цій компанії займатися. Працював там дуже недовго і через якийсь час ми з друзями вирішили заснувати вже власну компанію", – поділився Євген.
Спочатку їх було троє. А з часу великої війни залишилося двоє. Кирило віддав своє життя за Гостомель. Тепер Євген з Андрієм продовжують справу, зокрема, заради пам'яті свого друга. Коли хлопці воювали, справу підхопили жіночої руки. Надія, дружина Андрія, втримала цей бізнес.
"22-й рік був складний. Довелося просто припинити всю свою діяльність на якийсь час. І десь в червні ми почали тільки це все відроджувати. Ми зняли приміщення і відкрили цей автосалон", – розповіла Надія Стрілець-Катаєва.
Попри війну, бізнес нині – у ритмі швидкості електрокарів на автотрасах. І хлопці точно знають: їм буде, куди повернутися після війни, і буде, що робити.
"Для нас – це якийсь шанс, що якщо нам вдасться пройти крізь цю війну і повернутися, нам буде куди повернутися. У нас буде якась власна справа. І одна з причин, чому ми його робимо, бо ми робимо заради одного з наших партнерів, якого вже з нами немає", – наголосив ветеран-підприємець Євген.
Відкрили автосалон хлопці не самі. Допомогли гроші ззовні від колег-ветеранів. Сергій Позняк, який і сам втратив ногу, захищаючи нашу країну від ворога, вже 4-й рік допомагає тим, хто повернувся з війни. Саме йому належить ідея Ветеранських облігації.
Читайте також: Навчитися готувати та зарядитися позитивом: у Львові для ветеранів шеф-кухарі проводять кулінарні майстер-класи – сюжет.
"Людина, яка повертається з фронту й не займається бізнесом рік чи два. В основному це малий та середній бізнес. Ми розуміємо, в якому стані ці бізнеси. Це дуже плачевно. Й справді розраховувати на класичне банківське фінансування ми не можемо", – сказав голова Асоціації підприємців-ветеранів Сергій Позняк.
З облігаціями все простіше. Їх механізм прозорий: кожна людина може купити цінні папери під ставку 6% річних. Деталі на сайтах компаній "Універ" та "Фінстрім". Вартість облігації – від тисячі гривень. Інвестор буде отримувати процент кожні 90 днів. А через три роки, у лютому 2027-го, поверне всю суму. Одним із тих, хто інвестував у цивільне життя військових, є Олександр Пітенко.
"Компанія "Фінстрім" ці кошти акумулює, направляє у ветеранський бізнес по запитах від людей, які приходять, вже за якоюсь вищою ставкою. То щоб мати можливість трошки заробити. Але це ставки, які істотно нижче банківського фінансування. Це може бути 7-10%. І таким чином підприємець-ветеран може залучити в свій бізнес кошти за нижчою ставкою, ніж у банку. А приватна особа, яка проінвестувала в облігації, отримує свою ставку", – пояснив підприємець і власник ветеранських облігацій Олександр Пітенко.
Компанія Сергія Позняка фінансує кожну бізнес-справу ветерана війни на індивідуальних умовах.
"Ми інвестуємо й фінансуємо на пільгових умовах у вигляді кредитування. У нас зараз є в портфелі ветеранські компанії, які отримали кошти під 2,5% річних, під 8% річних. У нашому портфелі кредитному більше ніж 47% – це ветеранській бізнес", – зазначив Сергій Позняк.
Нині Асоціація підприємців-ветеранів веде вісім бізнесів. А могла б значно більше. Якщо б долучалися прості цивільні.
"Потрібна усвідомленість суспільства. Зміна їх способу мислення для того, щоб змінитися під контекст війни та контекст учасників бойових дій", – наголосив Сергій.
Йдеться не лише про гроші. Тим, хто повернувся з війни, важливо бути своїм серед своїх. І мати шанс опанувати нову справу. В Асоціації такий шанс є.
"Відчув, як війна робить розрив між тобою та суспільством. Тому дуже важливо повертатися до суспільства назад інтегрованим у нього. І цей проєкт цікавий тому, що ветерани зможуть отримати можливість як навчання, підтримки, так і подальшого пільгового кредитування на цікавих умовах для того, щоб свою справу розпочати", – додав підприємець Олег Хмелевський.
Олександр Карамушка, Олексій Іванченков, "5 канал"
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.