як обрати генератор

Бути готовим до відключення світла: як правильно обрати генератор та скільки це коштуватиме – сюжет

Уряд і місто пропонує різні гранти та пільгові кредити, якими можуть скористатися саме будинки, які об'єдналися в ОСББ

Води у крані немає, ліфти не працюють. І підніматися на поверх 20-й уже немає сил. А взимку ще й не буде тепла. Так тепер живеться у періоди знеструмлення мешканцям висоток. Біда спонукає діяти. Але з чого почати? Щонайменше варто розставити пріоритети: що саме у будинку має працювати під час відключень. А вже далі вибирати і рахувати, яку техніку, якої потужності купити. Чи дорого стати енергонезалежним у час війни – журналісти "5 каналу" розбиралися на прикладі однієї з київських багатоповерхівок.

Будинок на 25 поверхів у спальному районі Києва. Добре утеплений і чепурний на вигляд. Але без енергонезалежності. Це створює для його мешканців чимало проблем, а надто – жителям верхніх поверхів. Відключення світла у липні особливо тривалі. Без електроенергії ця багатоповерхівка практично завмирає. Ліфти зупиняються, тиск у трубах із водою падає. А до опалювального сезону з морозами не так вже й далеко.

"Ми вирішили створити ОСББ тому що потрібно утримувати будинок. Виникають з часом великі проблеми. Не працює теплопункт, його місто не обслуговує. Вимикають світло, постійно проблеми з трубами і насосами, проблеми з ліфтами. А хто це все ремонтуватиме як не самі мешканці?" – пояснює ініціаторка створення ОСББ Тетяна Шкуратова.

Голосування за створення ОСББ мешканці вже провели. Документи готові передавати на державну реєстрацію. Співвласники будинку хочуть купити генератора. Розраховують на допомогу від держави. Уряд і місто пропонує різні гранти та пільгові кредити. І скористатися ними можуть саме будинки, які об'єдналися в ОСББ.

 "Як тільки ми відкриємо рахунки, то зможемо збирати гроші на генератор і брати участь у програмах співфінансування. Це вже будь-які двері для нас відкриті," – зазначає ініціаторка створення ОСББ Тетяна Шкуратова.

Однак перш ніж збирати гроші, мешканцям варто зрозуміти, який саме генератор їм підійде. Допомогти у розрахунках "5 канал" попросив експерта Вадима Литвина. Голова Асоціації енергоаудиторів одразу взявся до роботи і береться за ревізію обладнання будинку.

Мешканці будинку прагнуть капітально підготуватися до зими. По-перше, заживити ліфти. Адже підніматися на горішні поверхи і ще й з сумками – важке завдання. По-друге, генератор має живити насоси води. І по-третє, з електроенергією повинна бути система опалення. 

Спочатку проводиться ревізія теплового пункту. У підвалі будинку фахівець має оглянути усі насоси. На перший погляд, варто лишень порахувати їхню загальну потужність. Усі цифри – на маркуванні. Але, наголошує Вадим Литвин, тут криється одна хитрість. У перші секунди роботи насос споживає десь утричі більше струму за його звичайну потужність.

Тобто, якщо потужність насосів десь 5 КВт, то потужність генератора тоді має бути аж 15 КВт. Альтернатива – встановити на них частотні прилади, відповідно, тоді вони плавно запускатимуться.

Кожен із таких приладів коштує близько 20 тисяч грн. Фахівець рекомендує встановити їх на всіх насосах цієї багатоповерхівки. Таким чином вдасться зменшити загальну потужність генератора. А це вже вплине на ціну. Таким чином мешканці, можливо, й заощадять трохи грошей.

Експерт також рекомендує мешканцям будинку не відмовляти від централізованої гарячої води взимку. Адже нагрівання бойлерами створять значно більше навантаження на мережу.

Загальна потужність усіх насосів у цьому будинку – 20 кіловат. Експерт каже додати ще відсотків 10 % про запас. Таким чином рекомендує цьому будинку купувати генератор щонайменше на 22 кіловати. Ціни на таку техніку дуже різні. Залежать від виду палива чи виробника. Якщо пощастить, то вартість стартує від 300 тисяч гривень.

"Якщо говорити про ліфти, то тут складніше питання. По-перше, треба передбачити всі безпекові моменти і те, як працює автоматика самих ліфтів. Тому що там теж є і підвищені пускові струми. Потрібно також зробити так, щоб  людина не застрягла", – пояснює Голова Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин.

Головне завдання тепер, розповідає Тетяна Шкуратова, – завершити реєстрацію ОСББ. Паралельно мешканці будинку працюють із компанією, яка обслуговує ліфти, щоб, врешті, зрозуміти, як заживити і їх. Витрати на мешканців чекають великі, сподіваються на компенсації.

"Якщо місто нам допоможе, то ми потягнемо. Так, я думаю, що люди погодяться платити за це, бо це наше комфортне життя. Ми вже один рік так жили, тепер хочемо собі полегшити життя", – зазначає ініціаторка створення ОСББ Тетяна Шкуратова.

Зекономити на генераторах та іншій техніці зможуть і мешканці багатоповерхівок, і особняків. Верховна Рада врешті спромоглася скасувати податки та мита на енергетичне обладнання. Такий крок, безумовно, вплине на вартість техніки. А от на ринку тепер ажіотаж: купити якісні генератори чи, скажімо, накопичувачі вже непросто. Та й ціни на них мало не щодня ростуть.

Готується до зими і соціальна сфера. Скажімо, один з пологовиx будинків у Ніжині на Чернігівщині обладнали потужною сонячною електростанцією на 80 кіловатів. Тепер під час віялових відключень материнець може автономно працювати до 5 годин. Коштувала сонячна станція понад 4 мільйонів гривень, гроші зібрали благодійники.

"Більше 600 запитів на розгортання відновлюваних джерел енергії. Тобто кожна друга громада України звернулася з ідеєю співпраці. Людське життя найцінніше, і відключення електроенергії може призвести до смерті. Тому енергетична безпека таких об'єктів критично важлива. Саме тому ми сфокусовані на роботі з лікарнями та водоканалами", – пояснює експерт ГО "Екоклуб" Дмитро Сакалюк.

Сонячна станція працює разом із накопичувачами енергії. Щороку у цьому пологовому народжується близько дев'ятиста малюків. Дехто із них потребує особливої медичної опіки - техніка має працювати цілодобово.

"У нас є палати дитячої реанімації. Там є передчасно народжені діти. Новонароджені, які потребують постійного перебування у спеціальному боксі. Там має бути спеціальна вологість, тобто всі умови і постійна подача електроенергії", – каже генеральний директор Ніжинського пологового будинку Валерій Якуба.

Взимку ця сонячна станція на повну працювати не зможе. Генеруватиме менше 20 % потужності. Але цього буде достатньо, щоби забезпечити базові потреби материнцю у Ніжині. Скажімо, знеструмлення не вплинуть на роботу реанімації чи апаратів штучної вентиляції легенів. 

Сергій Барбу, Орест Пона, "5 канал"

Нагадаємо, що 15 липня споживання електроенергії сягнуло максимальної позначки – в "Укренерго" пояснили причини.

Як повідомляв 5.UA, що гроза у Львові спричинила пожежі та додаткові проблеми з електроенергією.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.