Новая газета

"Солдатські матері" РФ вимагають від Кремля офіційно пояснити статус затриманих в Україні ГРУшників

  "Солдатські матері" направили запит у військову прокуратуру, вимагаючи прояснити долю затриманих росіян, які самі себе назвали спецназівцями ГРУ, а Міноборони РФ – "колишніми військовослужбовцями".

  Відповідальний секретар "Союзу комітетів солдатських матерів", член Громадської ради при Міноборони Валентина Мельникова звернулася із запитом до головного військового прокурора Сергію Фрідінського з проханням прояснити статус одного із затриманих на Україні росіян, яких вони самі і українська влада називають "бійцями ГРУ". Інформацію про звернення і копію документу вони передали агенції РБК.

  Як розповіла правозахисниця, в організацію "Солдатських матерів" звернувся "по електронній пошті і СМС військовослужбовець за контрактом військової частини №21208 Александров Олександр Анатолійович з проханням надати йому сприяння для повернення в Росію".

  У своєму листі на ім'я Фрідінського Мельникова просить військову прокуратуру відповісти на кілька запитань: "За яким розпорядженням військовослужбовець перебував на Україні?", "За яких обставин, яким способом сержант Александров зміг перейти державний кордон?", "Які заходи вживаються військовою прокуратурою для повернення військовослужбовця?" і "Чи бере участь МЗС у поверненні на територію Росії Александрова?" Крім того, солдатські матері просять прокуратуру "вжити всіх можливих заходів для звільнення Александрова в разі чергового обміну полоненими "всіх на всіх" в Україні".

  Офіційно в Україні повідомили про затримання під Луганськом двох військових з Росії, капітана Євгена Єрофєєва і сержанта Олександра Александрова 17 травня. Представники СБУ обох назвали діючими російськими військовослужбовцями з третьої гвардійської Окремої бригади спеціального призначення Головного розвідувального управління Генштабу Міноборони Росії.

  Терористи "Луганської народної республіки" повідомили про полонення українськими силовиками двох бійців "луганської народної міліції". Ще через добу офіційний представник Міноборони Росії Ігор Конашенков заявив, що Александров і Єрофєєв на момент затримання не були чинними військовослужбовцями.

  Інформацію Міноборони в телевізійному інтерв'ю підтвердили дружина Александрова і батько Єрофєєва, які стверджували, що їхні близькі звільнилися з армії відповідно у грудні та січні. Спеціальний кореспондент "Нової газети" Павло Канигін, який побував у київському госпіталі у затриманих росіян, розповів, що обидва вони з подивом дізналися про своє звільнення з армії. За словами журналіста, обидва сподіваються на взаємний обмін полоненими між сторонами конфлікту.

  Під час допиту, відео якого було опубліковано українською стороною, Александров і Єрофєєв заявили, що прибули на Україну 26 березня 2015 в складі батальйону з 220 чоловік. Раніше Москва неодноразово заявляла, що на території України немає російських військовослужбовців, а конфлікт в Донбасі є внутрішньоукраїнським. У Міноборони журналісту РБК дали зрозуміти, що додаткових коментарів до заяви Конашенкова найближчим часом не буде. Путін не коментує подію, його речник не говорить нічого конкретного.

  Член президентської Ради з прав людини, керівник правозахисної групи "Громадянин. Армія. Право" Сергій Кривенко пояснив РБК, що полоненим може вважатися тільки військовослужбовець, затриманий під час бойових дій. Для отримання статусу полоненого солдат повинен назвати своє прізвище, ім'я, посаду та військову частину. У цьому випадку, якщо військовий не вчинив кримінальних злочинів крім своєї участі в бойових діях, ставлення до нього регулюють Женевські конвенції. При цьому правозахисник уточнив, що росіянин, затриманий зі зброєю в руках на території іншої держави і не є військовослужбовцем, вважається кримінальним злочинцем "і за законами України, і за законами Росії". Зараз обидва росіянина заарештовані київським судом за підозрою в тероризмі.

  Попередній матеріал
  У Києві презентують факсимільну копію унікального рукопису XVII століття
  Наступний матеріал
  Стрілянина та захоплення заручників під Харковом: з'явились перші фото з місця події
  Теги:
  Loading...
  ГРУшникам у Тольятті заборонили користуватися телефонами й соцмережами - ЗМІ

  ГРУшникам у Тольятті заборонили користуватися телефонами й соцмережами - ЗМІ

  Росія офіційно не зверталась з приводу зустрічі з затриманими ГРУшниками - СБУ

  Росія офіційно не зверталась з приводу зустрічі з затриманими ГРУшниками - СБУ

  Російський журналіст не вважає полонених ГРУшників терористами

  Російський журналіст не вважає полонених ГРУшників терористами

  Від полонених ГРУшників відмовилися усі в Росії, це неможливо цензурно описати – російський журналіст

  Від полонених ГРУшників відмовилися усі в Росії, це неможливо цензурно описати – російський журналіст