Фото ЛігаБізнесІнформ

Росія перетворює окупований Крим на центр відмивання грошей – розслідування

  Російські банкіри, які почали роботу в окупованому Криму, більше відомі своєю участю у відмиванні грошей, ніж банківським бізнесом.

  Про це пише сьогодні, 1 червня, російська "Новая газета" у матеріалі-розслідуванні: "Кримкеш: "Сакральна Корсунь" ризикує перетворитися на "хаб" для конвертації та інших незаконних банківських операцій".

  Репортери Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) вивчили власників кримських банків і виявили, що деякі з них були залучені в масштабні сумнівні банківські операції, наприклад у виведення 20 млрд доларів з Росії в Україну, про що OCCRP розповідав у минулому році. Прихід великих російських "конвертаторів" до Криму може говорити і про те, що півострів ризикує перетворитися на "хаб" для незаконної банківської діяльності та організованої злочинності, як це відбувалося раніше з Придністров'ям і Осетією.

  Журналісти нагадують: після того, як на "референдумі" жителі Криму під "захистом" російських окупаційних військ проголосували за приєднання до Росії, на півострові трапилася фінансова катастрофа. Українські банки, які працювали в Криму, закрили майже 1000 своїх відділень, а НБУ заборонив проводити фінансові операції на півострові. Пізніше компанії Visa і Mastercard призупинили свої операції в Криму, перетворивши карти клієнтів на безплідний пластик.

  Незабаром влада Росії постаралися створити нову фінансову систему на території Криму і Севастополя. Було прийнято кілька законів про захист вкладників та про управління активами. Після цього до Криму потягнулися архітектори нової фінансової системи. Вони першими отримали в розпорядження активи українських банків, першими змогли отримати вигоду з свого тоді монопольного становища – на їхні рахунки пішли фінансові потоки як з РФ, так і з самого Криму.

  В Росії про багатьох з цих банків тоді мало хто чув, на півострові вони почали швидко зростати. Першими в Криму виявилися банкіри з кримінальним минулим і дуже хорошими зв'язками у спецслужбах Росії.

  4 квітня 2014 "Генбанк" став першим російським банком, що відкрив двері своїх відділень у Севастополі. Це сталося через кілька тижнів після "приєднання" півострова до Росії. До того моменту "Генбанк" був маловідомим в Росії: він займав 315-е місце серед російських банків за обсягом активів і мав всього два відділення – в Омську і Ростові-на-Дону.

  Але з квітня справи у банку пішли в гору. Судячи з офіційного сайту "Генбанку", він управляє більш ніж 90 філіями в Криму – це друга за величиною банківська мережа на півострові. Банк також емітує кредитні карти, але з обмеженням: вони не можуть використовуватися для інтернет-платежів. До міжнародних платіжних систем "Генбанк" підключений через московський "Росбанк" – "дочку" французької групи Societe Generale.

  "Генбанк" контролює суперечливий російський банкір Євген Двоскін. Йому належить 4,8% акцій банку, а його дружина очолює раду директорів. Двоскін згадувався в декількох кримінальних справах в Росії і США, в основному у зв'язку з масштабними операціями з відмивання грошей. Але ні в одній зі справ Двоскін не привертати до відповідальності. Навпаки, частіше за грати потрапляли ті, хто розслідував його банківську діяльність.

  У США Двоскін встиг познайомитися з деякими найбільш впливовими представниками кримінального світу Росії. У листі ФБР російському МВС, наприклад, йдеться про те, що Двоскін і В'ячеслав Кирилович Іваньков спільно відбували покарання у в'язниці в США, тож є підстави вважати, що Двоскін має тісні зв'язки з Іваньковим. В'ячеслав Іваньков на прізвисько "Япончик" – один з найвідоміших російських "злодіїв у законі", помер в 2009 році в Москві після замаху.

  Повернувшись до Росії, Двоскін зайнявся банківським бізнесом, хоча при цьому формально він не значився акціонером або керівником жодного з банків. Судячи з документів з кримінальної справи, Двоскін і його партнери мали відношення до безлічі російських банків, у яких ЦБ відкликав ліцензії за участь у відмиванні грошей. Наприклад, в матеріалах справи ім'я Двоскіна пов'язувалося з банками «Мігрос», «Фалькон» і Сибірським банком розвитку. У 2006-2007 роках у цих банків були відкликані ліцензії за відмивання грошей. Тільки в цих трьох кредитних установах оборот сумнівних операцій склав приблизно 3 млрд доларів.

  Справа проти цих банків і Двоскіна розвалилася; сам Двоскін отримав державний захист, його охороняли співробітники ФСБ. Лист про надання захисту Двоскіну підписував генерал ФСБ Наіль Мухіт, сьогодні очолює службу безпеки "Роснефти".

  У 2014 році OCCRP виявив ймовірну найбільшу операцію з відмивання злочинних доходів у Східній Європі. Журналісти назвали цю операцію "ландромат". Ця схема працювала з 2011 по 2014 роки, і дозволила злочинцям вивести з Росії в Україну, а потім до Латвії близько 20 млрд доларів. Майже всі грошові перекази здійснювалися на підставі сфальсифікованих рішень молдавських суддів. Відносно багатьох суддів з Молдови, замішаних у схемі, сьогодні розслідуються кримінальні справи про отримання ними хабарів.

  Судячи з документів з молдавського кримінальної справи, санкт-петербурзький банк "Балтика" був одним з найактивніших користувачів "ландромат". Молдавські правоохоронці писали, що клієнти "Балтики" перевели в Молдову по сумнівних платежів 77 млрд рублів (близько 2 млрд доларів за тодішнім курсом). Тепер же колишні керівники "Балтики" працюють в Криму. Їм належить банк "Верхнєволжскій", який до окупації Криму в основному працював у ярославському регіоні. Сьогодні на півострові, за даними ЦБ, працюють 26 офісів банку. У грудні 2014 року ЦБ оштрафував "Верхневолжскій" за порушення закону про протидію відмиванню грошей.

  Судячи з документів молдавських правоохоронців, у схемі з виведення грошей з Росії в Україну брали участь також клієнти "Темпбанк". Сьогодні у "Темпбанку" працюють два відділення в Криму – у Сімферополі та Севастополі.

  У повідомленні підкреслено, що у 2014 році "Темпбанк" був включений до списку санкцій США, але не через Крим, а через Сирію. У прес-релізі влади США сказано: "Московський Темпбанк і його топ-менеджер Михайло Гаглоев надавали матеріальну підтримку і послуги уряду Сирії, включаючи Центральний банк Сирії та SYTROL, державну нафтову компанію".

  "К2 банк" – невелика кредитна організація з Карачаєво-Черкесії. Банк займає 466-те місце за розміром активів у Росії. Після окупації Криму К2 відкрив шість відділень у Севастополі, Сімферополі, Феодосії та Євпаторії. Один з основних акціонерів "К2 банку" – Маргарита Чаканова, їй належать 10% акцій. Людина з таким же ім'ям володіла міноритарною часткою в небанківської кредитної організації "РК-Центр". ЦБ відкликав ліцензію у цієї організації в 2006 році за відмивання грошей. У своєму прес-релізі регулятор стверджував, що всього за два місяці 2006 року "клієнтами кредитної організації були здійснені на користь нерезидентів платежі, що мають ознаки фіктивності, на загальну суму 25,3 млрд рублів".

  Інший російський банк, що прийшов до Криму – "Аделантбанк". Банк займає 561-ше місце в Росії за розміром активів, а на півострові працюють три його відділення. Один з них – Максим Ліпський. За даними ЦБ РФ, людина з таким ім'ям була акціонером московського банку "Совінком", якого позбавили ліцензії у 2014 році за порушення низки законів, зокрема про протидію відмиванню злочинних доходів. Інший акціонер "Аделантбанку" – Ганна Лига. Людина з таким же ім'ям через ряд російських компаній в 2013 році володіла часткою в "Генбанку", який контролює згаданий на початку матеріалу Євген Двоскін.

  Попередній матеріал
  Призначення спецпенсій нардепам припинено
  Наступний матеріал
  Росія наполягає на своєму праві розміщувати ядерну зброю в Криму
  Теги:
  Loading...
  Вибори місцевих меджлісів кримських татар в Херсонській області відбудуться 16 серпня

  Вибори місцевих меджлісів кримських татар в Херсонській області відбудуться 16 серпня

  У Наливайченка прокоментували заяви нардепів про причетність СБУ до контрабанди пального з Криму

  У Наливайченка прокоментували заяви нардепів про причетність СБУ до контрабанди пального з Криму

  Окупанти в Криму оголосили в розшук главу Меджлісу Чубарова

  Окупанти в Криму оголосили в розшук главу Меджлісу Чубарова

  Американські санкції щодо Криму залишаться незалежно від дій Росії в Східній Україні - посол США

  Американські санкції щодо Криму залишаться незалежно від дій Росії в Східній Україні - посол США