Завантаження
Сховати

Президента країни обирає Іран (репортаж)

Дільниці закриються вже через двадцять хвилин - раніше голосування продовжили на дві години - через великий наплив виборців. На багатьох дільницях - величезні черги. Очікується, що на цих виборах переможця визначить молодь - адже третині населення Ірану менше тридцяти років. У бюлетенях - четверо прізвищ. Крім чинного президента Ахмадінежада - ще троє кандидатів, кожен з яких пропонує Ірану реформи. Найближчий суперник Ахмадінежада - колишній прем`єр Мир-Хосейн Мусаві. На початку вісімдесятих - він проводив дуже успішну економічну політику а зараз - пропонує діалог з Заходом.

У країні, де правила життя контролюють консервативні священики, навіть вибори - вже неабияка розвага. Тим більше, якщо громадяни мають обрати між традицією та реформами. Першим з-поміж публічних осіб на дільницю прийшов верховний лідер Ірану, його духовний наставник аятола Хаменеї. Саме він - глава держави. І новий президент навіть у разі реформ повинен буде шукати порозуміння з аятолою. Хаменеї агітував іранців за свого кандидада - чинного президента Ахмадінежада. 

Аятола Алі Хаменеї, верховний правитель Ірану: "Будь-яке протистояння зашкодить нашому народу і голосуванню. Хто б не захотів створити напруження - ми дамо відсіч. Зі спокоєм, терпінням і самоповагою люди мають зупинити тих, хто бажає зла нашій державі".

Махмуд Ахмадінежад, президент Ірану: "Дякую народові Ірану за його доброту, велич і саможертву. Я певен, що із участю людей Бог відкриє нам двері до нових важливих звершень та рішень".

Ахмадінежада підтримує біднота і селяни. Як і президент, вони вважають, що Захід диктує їм свої умови, Ізраїль - загрожує, Голокосту насправді не було, і від традицій Ісламської Респубілки відступати не можна. Прихильники президента похмурі і серйозні.

Бенхам Таджик, студент: "Я буду голосувати за Ахмадінежада. Чому? Та навіть якщо він кращий за решту кандидатів хоч на один відсоток, я буду підтримувати його".

Назібех Шаріфян, мешк. Ісфахана: "Я голосуватиму за Ахмадінежада. Він захищав Іран як жоден президент до нього. Усі решта боролися лише за себе. А він - дав нам гордість, він показав нам, яке місце Іран може займати у світі. Він принизив Ізраїль, Сполучені Штати схиляються перед нами".

На противагу їм, кандидатів-реформатів підтримують молодь і городяни. Вони вимагають більше свобод, і замість успіхів іранської ядерної програми, хотіли ли б бачити результати економічних реформ. Ці люди прагнуть змін - вони значно галасливіші і веселіші.

Аліреза Паакдад, студент: "Я точно голосуватиму за Мир-Хосейна Мусаві. Він прийде і змінить цю жахливу ситуацію".

Кімія, студентка: "Я підтримую Мусаві заради нашої економіки, заради свободи молоді!"

За неофіційними даними, безробіття у Ірані сягає двадцяти п`яти відсотків, а ціни на житло у Тегерані зросли за останні роки у півтора рази. Натомість чинна влада заявляє про успіхи своїє внутрішньої політики. Якщо жоден з кандидатів не набере більше половини голосів, через тиждень відбудеться другий тур, участь у якому візьмуть вже тільки два кандидати.

Юлія Куценко, Ксенія Новікова, 5 канал

***

ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.10Мб)
Теги:
Останнє редагування: 19:52 12 червня 2009
Новини партнерів