Завантаження
Сховати

Як розгорталися події 1990 року на середині шляху Живого Ланцюга [репортаж]

92 роки тому Україна вперше зробила спробу об`єднати свої землі в Єдину Незалежну Соборну Державу і проголосила Акт Злуки Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою. У 1990-му від Львова до Києва утворили живий ланцюг єднання. Про те, як події того дня розгорталися на середині шляху, в Житомирі - згадують їхні учасники.

За шкільною програмою десятикласники саме вивчають період національно-визвольних змагань 1917-1920 років. Тому учні вже усвідомлюють важливість та наслідки Акту Злуки.  

І хоча Незалежна Держава тоді проіснувала менше року, ідея соборності дала потужний поштовх. І відродилася вже у 1990-му році Живим Ланцюгом, який поєднав Києв зі Львовом через Житомир. На вулиці міста під егідою Народного Руху та Гельсінської спілки вийшли тисячі людей.

Наталія Харчук показує власноруч пошитий прапор, який у 1990 році майорів на головному Майдані Житомира. 

14-й річний Сидір Кізін за участь у ланцюзі єднання опинився на гачку у працівників КДБ. 

Про святкування Дня Соборності у Житомирі у 1990 році обласне радіо вперто мовчало, а на шпальтах газет інформації майже не було.

Єдина згадка в пресі про ланцюг єднання – невеличка стаття в газеті "Радянська Житомирщина". Інші свідчення про 21 січня 1990 року – лише в учасників акції. Попри заклики не виходити з дому, та залякування  кровопролиттям, багатотисячна громада з синьо-жовтими стягами стояла обабіч дороги - на підтримку незалежності та соборності України.

Наталія Дехтієвська, Олександр Данилюк, Олександр Гордієнко, Житомир, 5 канал

Теги:
Останнє редагування: 17:20 22 січня 2011
Новини партнерів