Завантаження
Сховати

Останки 170 людей, закатованих НКВД, знайшли у І.-Франківську [відео]

Останки 170ти людей, закатованих НКВДистами, вивявили на Івано-Франківщині у братській могилі. Це вже 68-ма така могила за понад 20 років, відколи тривають розкопки і пошуки свідчень злочинів радянської комуністичної влади проти мешканців регіону. За вироком судмедекспертів - людей зі знайденого поховання не розстрілювали, а закатували на смерть.

Іван Павликівський останні 20 років життя поклав на пошуки поховань замучених злочинним режимом. Адже його багатодітну родину - Совєти відправили на заслання до Сибіру. Тож навіть на восьмому десятку чоловік не збирається зупинятися, він ретельно вивчає тогочасні документи, щоби відновити історичну справедливість.

Іван Павликівський- громадський діяч: "Радянський ще був 89 рік, почали в Дем’яновому лазі, біля готелю "Україна" знайшли 260, але там мало бути 800 тіл... Близько 50 тисяч людей тільки в нашій області".

Цю могилу в селі Пшеничники громадські діячі знайшли ще рік томУ - допомогли місцеві мешканці та народні прикмети, люди не могли ходити по могильнику, відчували дискомфорт. Копати припинили з настанням холодів, весною - відновили розкопки. На тепер виявили близько трьох сотень тіл, ідентифікувати змогли тільки 170. Фахівці кажуть - роботу ускладнює стан решток.

Омелян Левицький , судмедексперт: "Черепи і кістки дуже зруйновані, зі 170 тільки 48 більш-менш цілі, ми назбирали такий був ящик від комп’ютера, ми стільки назбирали кісток, маленькі, як нігті були".

Жертви були закатовані в навколишніх тюрмах. Сюди їх звозили вночі. Не жаліли ні інвалідів, ні матерів, ні дітей.

Василь Тимків, голова товариства "Меморіал": "Ось такий він маленький лежав, можливо разом з батьками... Є свідчення, що настільки жорстоко поводилися, що катували вагітних, катували дітей, щоб вибити свідчення".

На місці могильника тут щодня правлять службу, несуть квіти.

Галина Стефанидин, Пшеничниківський сільський голова: "Як велить християнський звичай, людей треба достойно поховати, ми ходимо по людських тілах, це наша історія, без минулого нема майбутнього".

За часів незалежності тільки на території Прикарпаття знайшли та ідентифікували 2 тисячі двісті останків жертв, замордованих НКВДистами. Ті, хто чинив розправу - досі живі. Проте наразі жодної кримінальної справи на учасників тих дій не порушили.

Анастасія Краснова, Антон Гетьманський, Івано-Франківщина, 5 канал

Теги:
Останнє редагування: 17:06 21 травня 2011
Новини партнерів