Унікальні залишки трипільської культури виявили археологи в Чернівецькій області

  Унікальні залишки трипільської культури виявили археологи в Чернівецькій області. У селі Ожеве поблизу Новодністровська науковці знайшли місце стародавнього поселення, якому майже 6 тисяч років. Часу на його дослідження в археологів обмаль. Восени місце унікальних знахідок затоплять забудовники Дністровської ГАЕС.

  Археологи у селі Ожеве нині працюють в авральному режимі. Хочуть встигнути дослідити якомога більшу територію поселення Трипільської культури, вік якого - 6 тисяч років. Хваляться: деякі їхні знахідки - унікальні.

  Дмитро Черновол, керівник експедиції: "Праобраз такої гри як калах чи таких ігор як нарди. Тільки це зараз суто ігрові речі, а в той час це були гадальні речі. Окрім того тут надзвичайний матеріал знахідок і мідних речей, що для Трипілля досить велика рідкість. Є археологи, що за всю свою археологічну кар’єру, взагалі не виявляли міді".

  Розкопки почали у 2009 році, після того, як місцеві  знайшли на острові кістяні знаряддя праці та наконечники стріл і списів. Зараз археологи проводять роботи на двох тисячах квадратних метрів. Проте, припускають, насправді треба дослідити удвічі більшу ділянку. І на це знадобиться 5 років. Втім вже у жовтні острів піде під воду - він заважає будівництву Дністровської ГАЕС.

  Іван Фурман, заступник директора філії дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС: "Це протималярійні заходи в зведеному кошторисі, тобто щоб не було таких болотистих понижених місць. Це державні інтереси, оскільки це об’єкт державної ваги будується, але в той же час, ми з археологами домовляємося полюбовно, без конфліктів і сварок".

  Археологи ж кажуть: острів уже зараз поступово затоплюють. Тож щоби  пришвидшити розкопки, покликали на допомогу студентів історичних факультетів. Ті - з радістю погодилися.

  Учасник експедиції: "Особисто для мене побачити на свої очі, що нам завжди так цікаво описували і розказували, саме це для мене є цікавим".

  Учасник експедиції: "Цікаво, як люди жили 6 тисяч років назад, не знаю, що з цим може порівнятися".

  Тиждень тому на Ожевський острів завітали й американські археологи. Тут вони - вперше в історії вивчення трипільської культури - провели 3D фіксацію пам’яток. Щоби вивчати знахідки навіть після затоплення острова.

  Людмила Григорчук, Михайло Антонюк, Чернівці, "5 канал".

  Попередній матеріал
  Кілька тисяч людей зібралися на центральній площі Каїра
  Наступний матеріал
  Українське посольство у Лівії обстріляли
  Теги: