Завантаження
Сховати

На Одещині збирають тростину для експорту до Європи

Жнива очерету у розпалі на Одещині. На островах, що розташовані в дельті Дунаю, збирають тростину, яку експортують до Німеччині та Нідерландів. Європейці високо цінують український очерет як будівельний матеріал. З нього роблять дахи та використовують як теплоізоляційний прошарок під час зведення стін.

Очерет - це будівельний матеріал, перевірений тисячолітнім досвідом попередніх поколінь. Дах із цього матеріалу витримує метровий сніговий покрив та ураганні пориви вітру. А після зливи -  висихає за лічені години.

Оксана Каражей, завідувач музею "Степова Україна": "Камышем пользовались для покрытия кровель, даже в стены его ставили, обмазывали глиной и получалась прослойка воздушная. Дома эти были очень теплые и, опять же, хранили прохладу летом очень хорошо".

В Україні очеретяний промисел почали відроджувати близько десяти років тому у селищі Вилкове, що на Одещині, після того, як європейці повернулися до давніх технологій.

Олексій Жуковський, директор підприємства: "Из этой крыши можно слепить любой рисунок, есть очень интересные крыши и, фактически, вся Голландия укрыта камышовыми крышами - начиная от домов и заканчивая собачьими будками".

Вирощують очерет упродовж 7 місяців. За цей час він має вирости у півтора метра заввишки. Викошують рослину спеціальними комбайнами.

Василь Чебан, комбайнер: "Чим він відрізняється від обикновєнних наших українських комбайнів - потому що вони косять зерно, то там другі агрегати стоять, а тут спеціальні косілки, коториє підготовлені тільки к викосу комишу і щоб в’язали снопи".

Перш ніж потрапити у так звані євро-снопи, рослини проходять строгий відбір.

Ірина Мєлентій, переробниця: "Чтобы сноп был целенький, не прелый, вот эта пушка - она мешает упаковке и будет преть камыш, он же долго стоит".

Очерет із Вилкового високо цінують у Європі. Проте українським виробникам у потилицю дихають китайці, які пропонують свою продукцію за нижчими цінами. Цієї конкуренції вже не витримали румуни. Водночас, на вітчизняному ринку очерет з Вилкового поки що не має широкого попиту.

Олена Мілова, Сергій Іщенко, Одеська область, 5 канал.

Теги:
Останнє редагування: 21:07 4 січня 2012
Новини партнерів